parafia logo

Aktualności parafialne

Projekcja Filmu „Gietrzwałd Wojna Światów”.

Zapraszamy na projekcję filmu w reżyserii Grzegorza Brauna pt. „Gietrzwałd Wojna Światów”,

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA PARAFIALNE XVII Niedziela Zwykła, 28.07.2024

  1. Msze św. w niedziele o godz. 9.00 i 11.00.
  2. W dni powszednie o godz. 18.00.
  3. We wtorek po Mszy św. nabożeństwo do św. Antoniego.
  4. W środę nabożeństwo do Matki Bożej nieustającej Pomocy.
  5. W tym tygodniu przypadają dni odnowy: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Jak co czwartek adoracja od godziny 17.00. Następnie Msza św. o nowe i liczne powołania kapłańskie zakonne i misyjne oraz za ministrantów i ich rodzin.
  6. Odwiedziny chorych w piątek od godziny 9.00.
  7. W I sobotę o godzinie 14.30 różaniec i o 15.00. Msza św. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie Róży Różańcowej.
  8. W tym tygodniu wspominamy:
    • w poniedziałek 29 lipca, świętych Marty, Marii i Łazarza;
    • w środę 31 lipca, św. Ignacego z Loyoli, prezbitera;
    • w czwartek 1 sierpnia, św. Alfonsa Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła;
    • w piątek 2 sierpnia, święto Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z Porcjunkuli. Jest to 808 rocznica wyproszenia przez św. Franciszka z Asyżu Odpustu Porcjunkuli oraz zatwierdzenia i ogłoszenia go przez papieża Innocentego III w 1216. W tym dniu można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Czynnością przepisaną dla uzyskania tego odpustu jest pobożne nawiedzenie kościoła franciszkańskiego lub parafialnego połączone z odmówieniem Modlitwy Pańskiej i Symbolu Wiary (Ojcze nasz i Wierzę w Boga). Ponadto wymagane są cztery warunki: sakramentalna spowiedź, Komunia św., modlitwa według intencji Ojca Świętego (np. Zdrowaś Maryjo… lub Pod Twoją obronę…) i wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego. Jeżeli jest brak pełnej tego rodzaju dyspozycji lub jej powyższe warunki nie wszystkie są spełnione, to odpust będzie cząstkowy. Spowiednicy mają władzę zamieniania;
  1. Dziękuję paniom Beacie i Mariannie, za posprzątanie kościoła, a na przyszłą sobotę na godz. 9.00 poproszę panią Halinę Grudzińską i Katarzynę Konwent.

Pokój i Dobro!


INTENCJE MSZALNE

XVII Niedziela Zwykła – 28 lipca
9.00

  • Za Parafian

11.00

  • Za + Annę Grosz.

Poniedziałek 29 lipca
18.00

  • W intencji Dobroczyńców.

Wtorek 30 lipca
18.00

  • O Boże błogosławieństwo dla Ojczyzny przez wstawiennictwo Matki Bożej i św. Andrzeja Boboli.

Środa 31 lipca
18.00

  • W pewnej intencji.
  • W intencji dziękczynnej za 23 lata życia Daniela z prośbą uwolnienia i nawrócenia oraz o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej.

Czwartek 1 sierpnia
18.00

  • O Boże powołania kapłańskie , zakonne i misyjne oraz o Boże błogosławieństwo dla ministrantów i ich rodzin.
  • Za + Stefana – gregorianka.

Piątek 2 sierpnia

18.00

  • Za + Stefana.
  • Za ++: Natalię, Stefana i Eugeniusza oraz ++ z rodziny.

Sobota 3 sierpnia lipca

18.00

  • Za + Stefana.
  • Za + Bogumiła oraz ++ rodziców: Kazimierza i Kazimierę.

XVIII Niedziela Zwykła – 4 sierpnia
9.00

  • Za Parafian.

11.00

  • Za + Stefana.

Kadyny


Prowadzimy do Pana od ponad 800 lat.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.


Nasze otoczenie

Nasz klasztor położony jest na Górze Klasztornej na skraju rezerwatu Kadyński Las na terenie Wysoczyzny Elblądzkiej. Jest to obszar o powierzchni około 380 km kwadratowych z najwyższym szczytem – „Maślana Góra” (197 m n.p.m.). Strefa krawędziowa ma charakter klifowy, posiada wzgórza morenowe i dynamiczne formy erozyjne, które składają się na głęboko wcięte jary ze strumieniami spływającymi do Zalewu Wiślanego. Głębokość dolin początkowo niewielka, zwiększa się bardzo szybko i wynosi w krańcowych momentach od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów.

Rezerwat Kadyński Las

Rezerwat Kadyński Las został utworzony w 1972 roku i ma powierzchnię 8,11 ha. Stanowi cenny przykład parkowo – leśnego obiektu chronionego, silnie powiązanego z naturalnymi układami leśnymi. Łączy w sobie cechy naturalnych zbiorowisk leśnych oraz powstałego przed laty założenia parkowego o charakterze angielskim. W rezerwacie stwierdzono występowanie 91 gatunków roślin, w tym 23 gatunków drzew i krzewów.


logo Dom Zakonny w Kadynach  
witamy!