Św. Antoni baner

Modlitwy do Świętego Antoniego

Modlitwa o znalezienie zguby za pomocą Św. Antoniego z Padwy

Święty Antoni Padewski, Święty Ojcze Niebieski, niech się spełni wola Twoja, niech się znajdzie zguba moja.
(wypowiadamy czego szukamy)

Jest to krótka, lecz treściwa modlitwa, którą odmawiamy podczas szukania konkretnej zguby. Łatwo jest się jej nauczyć i powtarzać, kiedy przyjdzie potrzeba.

Dłuższa wersja modlitwy o znalezienie zguby.

Kłaniamy się przed Tobą, Święty Antoni, wielki nasz Patronie. Prosimy cię pokornie, abyś z wysokości swej chwały wejrzał na nas i przyszedł nam z pomocą. Ty pomagasz wszystkim, którzy wzywają Twej obecności i proszą o pomoc.
Nie odrzucaj naszych ufnych próśb, ale wspomagaj nas w naszych troskach i kłopotach. Twoi czciciele znają twe skuteczne wstawiennictwo w odnalezieniu rzeczy oraz ludzi zagubionych, ochronie przed złodziejami, opiece nad podróżującymi, niesieniu ulgi w cierpieniu chorym, biednym. Z ufnością błagamy, spraw, abyśmy dzięki twej opiece mieli zawsze silną wiarę, pracowali nad poprawą życia i pomnożeniem łaski uświęcającej.

Polecaj nas Najświętszej Maryi, Matce Bożej, której zawdzięczasz szczególną pomoc w pracy dla zbawienia ludzi. Ty wiesz, jak słabe i nędzne są nasze ciała, wiesz najlepiej, jakie zło zewsząd nas otacza i jak bardzo potrzebujemy Twojej pomocy. Prosimy cię, święty Antoni, abyś nas wspomagał w życiu i kierował ku dobremu Bogu. Wspieraj wszystkich, którzy zwracają się do ciebie w swych potrzebach i troskach.
Niech wszyscy odczuwają twoją opiekę i doznają twej pomocy, wielbiąc Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen

Codzienna modlitwa poranna do Świętego Antoniego

Święty Antoni, powierzam Ci dzisiaj wszystkie moje troski, pokusy i niepokoje. Postanawiam Cię czcić, naśladując przykład Twego świętego życia. Przybądź mi na pomoc, gdy muszę stanąć twarzą w twarz z trudnościami i rozczarowaniami. Niech Twoje modlitwy i Twe wstawiennictwo wyjednają mi łaskę u Boga.
Z Twoją pomocą będę mógł głębiej zrozumieć, jak bardzo kocha mnie Bóg, że jest zawsze ze mną, a szczególnie w cierpieniu.
Potężny Patronie, wzorze czystości, zwycięzco nad słabym ciałem, uproś dla mnie i dla wszystkich modlących się do Ciebie doskonałą czystość ciała, umysłu i serca. Amen.

Modlitwa przed poświęceniem Lili w Święto Św. Antoniego

lilieK. Wspomożenie nasze w imieniu Pana.
L. Który stworzył niebo i ziemię.
K. Pan z wami.
L. I z duchem Twoim.

Módlmy się: Boże, od którego wszelkie dobro bierze początek i zawsze ku swemu powiększeniu zdążając otrzymuje wzrost, spraw, prosimy pokornie, aby to, co ku chwale imienia Twojego rozpoczynamy, za sprawą Twojej wiekuistej mądrości zostało doprowadzone do końca. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

K. Pan z wami.
L. I z duchem twoim.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (6,24-33).

Jezus powiedział do swoich uczniów: Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie. Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić; ani o swoje ciało, czym macie się przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski żywi je. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? A o odzienie, czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom polnym, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie o wiele pewniej was, małej wiary? Nie troszczcie się, więc zbytnio i nie mówcie, co będziemy, jeść? Co będziemy pić? Czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boże i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane
Oto słowo Pańskie.

Módlmy się: Boże, Stwórco, który zachowujesz rodzaj ludzki, miłośniku świętej niewinności,

Dawco łaski i Sprawco wiecznego zbawienia; obdarz te lilie Twoim świętym błogosławieństwem przedstawiamy Ci je jako wyraz wdzięczności i ku uczczeniu świętego Antoniego, Twego Wyznawcy, pokornie prosząc o Twoje błogosławieństwo. Niech przez zbawienny znak Krzyża świętego spłynie na nie rosa Twego niebieskiego poświęcenia. Tyś sprawił najłaskawiej, że kwiaty te wydają przemiłą woń i służą człowiekowi ku zdrowiu. Daj, więc i utwierdź w nich tę moc, aby użyte w przeróżnych dolegliwościach za wstawiennictwem Twego sługi świętego Antoniego, przechowywane w naszych domostwach lub nabożnie noszone, odpędzały od nas siły nieczyste, sprowadzały zbawienną wstrzemięźliwość, oddalały choroby i wyjednały dla wszystkich, którzy Ci służą, łaskę i pokój. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Na koniec wychodzi uroczysta procesja z Liliami w koło kościoła, podczas której śpiewane są pieśni do Św. Antoniego. Procesja kończy się modlitwą.

K. Módl się za nami, święty Antoni.
L. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Prosimy Cię Panie, niech wspomaga Twój lud ustawiczna modlitwa Twego przesławnego Wyznawcy i Doktora; świętego Antoniego, i niech nas uczyni godnymi Twej łaski w tym życiu, a w przyszłym obdarzy wieczną radością. przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Święty Antoni znany jest jako patron ubogich i rzeczy znalezionych. Warto jest prosić go o wstawiennictwo każdego dnia a w szczególności kiedy szukamy zguby.

Święty Antoni był pokornym franciszkaninem, który oddał swoje życie na służbę ludziom i Bogu. Szczególnie pociągało go ubóstwo, opiekował się ubogimi i chorymi.

źródło:

e-wiara.pl