parafia logo

Aktualności parafialne

Projekcja Filmu „Gietrzwałd Wojna Światów”.

Zapraszamy na projekcję filmu w reżyserii Grzegorza Brauna pt. „Gietrzwałd Wojna Światów”,

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA PARAFIALNE XVI Niedziela zwykła 18.07.2021

  • W tym miesiącu, w dni powszednie odmawiamy Litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa.
  • W kalendarzu liturgicznym wspominamy:
    • -w środę św. Wawrzyńca z Brindisi, prezbitera i doktora Kościoła;
    • -w czwartek Święto św. Marii Magdaleny;
    • -w piątek Święto św. Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy, patronki Europy;
    • -w sobotę św. Kingi, dziewicy.
    • Na lekturę duchową polecamy: ”Gość Niedzielny”.
  • Prosimy o przygotowanie kościoła na następną niedzielę p. Urszulę Gałązka i p. Elżbietę Mostowiec. Ze względu na uroczystości ślubne albo inne proszę o sprzątanie kościoła między godz.10:00 a 12:00.
  • Odwiedziny Naszych Chorych z Najświętszym Sakramentem w I czwartek miesiąca tj. 5 sierpnia i w I piątek miesiąca tj. 6 sierpnia od godz.9:00.
  • W niedzielę 25 lipca odbędzie się błogosławieństwo kierowców i pojazdów mechanicznych z racji wspomnienia św. Krzysztofa- patrona podróżujących. przy wyjściu z kościoła, można wziąć broszurkę zachęcającą do wsparcia zakupu pojazdów dla misjonarzy pod hasłem:” 1 gr. za 1 km”. Można nabyć za dowolną ofiarę kartę „jestem katolikiem”, znak chrześcijan „rybki” i inne.
  • Zapowiedź nabożeństw w sierpniu:
  • W sierpniu rozpoczniemy Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Odbywać się będą w każdą środę po Mszy świętej. Na karteczkach można wypisać swoje intencje (podziękowania, prośby), które będziemy odczytywać w czasie Nowenny.
  • We wtorki od godz.17:00-18:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu wraz z Nieszporami odmawianymi przez wspólnotę zakonną.

Niech Pan Nam wszystkim błogosławi, strzeże i obdarzy pokojem.

O. Kalikst - proboszcz

INTENCJE MSZALNE

XVI Niedziela zwykła -18.07.

9:00 O Boże błogosławieństwo dla Magdaleny i Piotra z ok. 23 rocznicy Sakramentu małżeństwa.

11:00 W intencji Parafian

11:00 Za + Jana

Poniedziałek - 19.07.

18:00 Za + Jana

Wtorek - 20.07.

18:00 Za + Jana

18:00 Za ++ rodziców Elżbietę i Zdzisława oraz braci Pawła, Radosława, Waldemara i siostry Krystyny.

Środa - 21.07.

18:00 Za + Jana

Czwartek - 22.07.

18:00 O łaskę świętości dla kapłanów i o nowe powołania kapł. i zakonne, oraz misyjne.

18:00 Za + Jana

Piątek - 23.07.

18:00 Za + Jana

Sobota - 24.07.

18:00 Za + Jana

XVII Niedziela zwykła - 25.07.

9:00 O dar życia wiecznego dla ś. Genowefy Podborowskiej, + Marianny Pąk, + Czesławy Ostaniewicz oraz + Ewy Swiątek - intencja od Róży św. Anny.

9:00 Za + Krzysztofa, + Kazimierza i + Ryszarda.

11:00 1. Za + Jana.

11:00 Za + Krzysztofa Gałązka i + Stanisława.

11:00 Chrzest św. Tadeusza Kuratowicz.

 

Kadyny


Prowadzimy do Pana od ponad 800 lat.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.


Nasze otoczenie

Nasz klasztor położony jest na Górze Klasztornej na skraju rezerwatu Kadyński Las na terenie Wysoczyzny Elblądzkiej. Jest to obszar o powierzchni około 380 km kwadratowych z najwyższym szczytem – „Maślana Góra” (197 m n.p.m.). Strefa krawędziowa ma charakter klifowy, posiada wzgórza morenowe i dynamiczne formy erozyjne, które składają się na głęboko wcięte jary ze strumieniami spływającymi do Zalewu Wiślanego. Głębokość dolin początkowo niewielka, zwiększa się bardzo szybko i wynosi w krańcowych momentach od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów.

Rezerwat Kadyński Las

Rezerwat Kadyński Las został utworzony w 1972 roku i ma powierzchnię 8,11 ha. Stanowi cenny przykład parkowo – leśnego obiektu chronionego, silnie powiązanego z naturalnymi układami leśnymi. Łączy w sobie cechy naturalnych zbiorowisk leśnych oraz powstałego przed laty założenia parkowego o charakterze angielskim. W rezerwacie stwierdzono występowanie 91 gatunków roślin, w tym 23 gatunków drzew i krzewów.


logo Dom Zakonny w Kadynach  
witamy!