parafia logo

Aktualności parafialne

Projekcja Filmu „Gietrzwałd Wojna Światów”.

Zapraszamy na projekcję filmu w reżyserii Grzegorza Brauna pt. „Gietrzwałd Wojna Światów”,

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA PARAFIALNE Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej 10.04.2022


UWAGA! - INTENCJE W OSOBNYM ARTYKULE
<INTENCJE>

UWAGA! - PORZĄDEK WIELKIEGO TYGODNIA W OSOBNYM ARTYKULE
<PORZĄDEK WIELKIEGO TYGODNIA>


  1. W Wielki Czwartek o godz. 18:00 Msza Wieczerzy Pańskiej. Następnie adoracja według potrzeby serca bez wyznaczonej godziny. Za udział w śpiewie: Przed tak wielkim Sakramentem - można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po Mszy św. obnaża się ołtarz, na którym była sprawowana Eucharystia. W ten dzień przypada rocznica chrztu Polski 966r.
  2. W Wielki Piątek Droga Krzyżowa o godz. 17:30 i Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18:00:
  • modlitwa powszechna;
  • adoracja Krzyża (za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie Go, wierni mogą uzyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami);
  • komunia św. (według prośby może być udzielona Komunia św. chorym);
  • procesja z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu.
  1. Rozpoczęcie Nowenny do Miłosierdzia Bożego.
  2. Ofiary zbierane w czasie Liturgii Wielkiego Piątku przeznaczone są na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie.
  3. W Wielki Piątek Męki Pańskiej, a jeśli to możliwe, także w Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej zachowuje się święty post paschalny.
  4. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. W Wielką Sobotę od godz. 9:00.
  5. Wigilia Paschalna o godz. 20:00. Przynosimy świece do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
  6. Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych o godz. 10:00, 11:00 w kościele, również o godz. 12:00 - szczególnie dla osób starszych - przy Krzyżu (obok domków leśnych).
  7. Rezurekcja o godz. 6:00 i Msza św. w dzień o godz. 11:00. W drugie święto Msza św. o godz. 9:00 i 11:00. Zbiórka do puszek na utrzymanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
  8. Nabożeństwa w pozostałe dni po Mszy św. o godz. 17:00 wraz z adoracją Najświętszego Sakramentu:
  • w poniedziałek Nieszpory i Gorzkie Żale (część trzecia);
  • we wtorek nabożeństwo do św. Antoniego Padewskiego;
  • w środę nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
  1. Dziękujemy za przygotowanie kościoła na niedzielę p. Elżbiecie Pastuszka i p. Annie Pastuszka.
  2. Prosimy o przygotowanie kościoła na święta p. Renatę Mrugała i p. Teresę Ostaniewicz.
  3. Dziś spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych, oraz ich dzieci po Mszy św. o godz. 11:00.
  4. Sakrament małżeństwa pragnie zawrzeć Aleksandra Bober i Miłosz Grabowski z Kadyn - zapowiedź druga. Anna Tkaczyk z Kadyn i Jacek Zajączkowski - zapowiedź pierwsza. Jeśli znane są przeszkody kanoniczne, prosimy o zgłoszenie do proboszcza.
  5. Zachęcamy do skorzystania z Sakramentu Pokuty, aby z czystym sercem uczestniczyć w obrzędach Wielkiego Tygodnia. Skorzystajmy z daru odpustu zupełnego ofiarowanego dla dusz czyśćcowych. Spowiedź św. pół godziny przed liturgią.
  6. Dziękujemy za złożone ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Pani Urszuli za trud i inicjatywę zbioru ofiar na ten cel. Dziękujemy Pani Teresie wykonanie palmy i wszystkim, którzy włączyli się w dzieło upiększenia dzisiejszego święta przez pomoc w wykonaniu tej pięknej palmy, którą na pewno będą podziwiać turyści.
  7. W Wielki Piątek liturgię poprowadzi i Słowo Boże wygłosi w naszym Sanktuarium Prowincjał O. Bernard, oraz odwiedzi naszą wspólnotę.
  8. Dla dzieci pozostałe obrazki znajdują się na stoliku. Proszę, aby dzieci przyniosły swoje podpisane prace do zakrystii.
  9. Odszedł do Pana śp. Eugeniusz Chudzik. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…
  10. Proszę o włączanie się w liturgię, w niesienie baldachimu podczas procesji, a także w śpiewy podczas Rezurekcji.
  11. Przygotujmy nasze serca, nasze rodziny; domy i mieszkania na radosne świętowanie Zmartwychwstania Naszego Pana…
  12. Na stoliku są wyłożone kartki z planem na Wielki Tydzień. Zachęcam też do adoracji przy Bożym Grobie, według rozpisanych godzin na Wielką Sobotę.

Niech Pan Nam błogosławi i obdarzy swoim pokojem.

Z modlitwą i błogosławieństwem

Proboszcz - O. Kalikst Salak OFM


UWAGA - INTENCJE W OSOBNYM ARTYKULE!
INTENCJE

UWAGA - PORZĄDEK WIELKIEGO TYGODNIA W OSOBNYM ARTYKULE!
PORZĄDEK WIELKIEGO TYGODNIA

Kadyny


Prowadzimy do Pana od ponad 800 lat.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.


Nasze otoczenie

Nasz klasztor położony jest na Górze Klasztornej na skraju rezerwatu Kadyński Las na terenie Wysoczyzny Elblądzkiej. Jest to obszar o powierzchni około 380 km kwadratowych z najwyższym szczytem – „Maślana Góra” (197 m n.p.m.). Strefa krawędziowa ma charakter klifowy, posiada wzgórza morenowe i dynamiczne formy erozyjne, które składają się na głęboko wcięte jary ze strumieniami spływającymi do Zalewu Wiślanego. Głębokość dolin początkowo niewielka, zwiększa się bardzo szybko i wynosi w krańcowych momentach od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów.

Rezerwat Kadyński Las

Rezerwat Kadyński Las został utworzony w 1972 roku i ma powierzchnię 8,11 ha. Stanowi cenny przykład parkowo – leśnego obiektu chronionego, silnie powiązanego z naturalnymi układami leśnymi. Łączy w sobie cechy naturalnych zbiorowisk leśnych oraz powstałego przed laty założenia parkowego o charakterze angielskim. W rezerwacie stwierdzono występowanie 91 gatunków roślin, w tym 23 gatunków drzew i krzewów.


logo Dom Zakonny w Kadynach  
witamy!