parafia logo

Aktualności parafialne

Projekcja Filmu „Gietrzwałd Wojna Światów”.

Zapraszamy na projekcję filmu w reżyserii Grzegorza Brauna pt. „Gietrzwałd Wojna Światów”,

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA PARAFIALNE IV Niedziela zwykła30.01.2022

1. Msze święte w dni powszednie są sprawowane w kaplicy loretańskiej w naszym klasztorze.

2. Nabożeństwa:

- we wtorek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 i nabożeństwo do św. Antoniego Padewskiego;

- w środę nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

3. Błogosławieństwa i poświęcenia:

- w środę obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu czcimy Chrystusa Pana - Światłość świata (symbolizują to świece) i Jego Matkę, pod nazwą Matki Bożej Gromnicznej. Dlatego w to święto błogosławimy świece (gromnice) i zanosimy je do domu, aby światło Chrystusa przypominało nam o Jego obecności w naszym życiu. Msza św. o godz. 17:00.

- w czwartek wspomnienie św. Błażeja. Udzielimy wiernym błogosławieństwa za wstawiennictwem św. Błażeja, z prośbą o zachowanie od chorób gardła. Msza św. o godz. 11:00.

W okresie prześladowań, za rządów Licyniusza (306 - 323), biskup Błażej ukrywał się w grocie górskiej, skąd zarządzał swoją diecezją do chwili, aż ktoś go zadenuncjował. Pojmany w drodze do więzienia napotkał pewną niewiastę: błagała go o ratunek dla synka, który zadławił się ością. Uzdrowił chłopca, a później także innych chorych, cierpiących na bóle gardła.

- w sobotę wspomnienie św. Agaty. W ten dzień błogosławimy przyniesiony chleb. Msza św. o godz. 17:00.

Św. Agata pochodziła z Katanii na Sycylii, prawdopodobnie w latach 235 - 251 (za panowania cesarza Decjusza, kiedy to miały miejsce jedne z najbardziej krwawych w historii rzymskiego imperium prześladowania chrześcijan). św. Agata po przyjęciu wiary chrześcijańskiej złożyła ślub czystości i dlatego odrzuciła rękę prefekta Katanii Kwincjusza, który, mszcząc się, kazał ją uwięzić. W końcu po okrutnych torturach spalono ją na rozżarzonych węglach.
Św. Agata jest patronką zawodów mających kontakt z ogniem, a także orędowniczką w chorobach piersi i opiekunką karmiących matek.
Według starej tradycji podczas wybuchu wulkanu w rok po śmierci Agaty mieszkańcy Katanii zwrócili się o pomoc do swojej świętej i zostali ocaleni. Na pamiątkę tego wydarzenia powstał zwyczaj błogosławienia w dniu dzisiejszym chleba i wody. Poświęcone chleb, sól i woda mają chronić w razie klęsk żywiołowych – zwłaszcza pożarów i burz. Niegdyś istniało też przekonanie o tym, że wrzucony do ognia poświęcony chleb czy sól sprawiają, że pożar nie rozprzestrzenia się.
Dotychczas niektórzy ludzie noszą ze sobą lub wożą w skrytce w samochodzie kawałeczek poświęconego chleba jako ochronę przed nieszczęściami – wypadkami czy kradzieżą.

4. Prosimy o przygotowanie kościoła na następną niedzielę p. Małgorzatę Jóźwik i p. Kingę Sarapkiewicz.

5. Przypominamy o możliwości skorzystania z płyt, które zamieszczone są w Gościu Niedzielnym, zawierających czytane przez aktorów Pismo Święte.

6. Odwiedziny Chorych z Najświętszym Sakramentem w czwartek tj. 3 Lutego i w piątek tj. 4 Lutego od godz. 9:00.

7. Dni odnowy duchowej:

- w pierwszy czwartek miesiąca adoracja ku czci Najświętszej Krwi Chrystusa o godz. 10:00;

- w pierwszy piątek miesiąca adoracja wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa o godz. 10:00;

- w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 14:30 różaniec św., Msza św. w kaplicy loretańskiej oraz nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.

Niech nadchodzący tydzień, pełen poświęceń i błogosławieństw przez wstawiennictwo Świętych, będzie dla Nas umocnieniem dla zdrowia ciała i duszy.

Z modlitwą i błogosławieństwem

Proboszcz - O. Kalikst Salak OFM

INTENCJE MSZALNE

IV Niedziela zwykła - 30.01.2022r.

9:00 Za + Anastazję w 5 rocznicę śmierci, + Jana, ++ rodzeństwo: za Henryka, Ryszarda, Irenę, Lidię i Małgorzatę.

11:00 Za + Danielę Rogacką.

Poniedziałek - 31.01.

11:00 Za + Jana.

11:00 W intencji Dobrodziejów kościoła i klasztoru.

Wtorek - 01.02.

17:00 Za + Jana.

Środa - 02.02.

17:00 Za + Jana.

Czwartek - 03.02.

11:00 O łaskę życia wiecznego dla + Józefa w 90 rocznicę urodzin.

11:00 Za + Jana.

20:00 O łaskę świętości dla kapłanów i o nowe powołania kapłańskie, zakonne oraz misyjne.

Piątek - 04.02.

11:00 Za + Jana.

Sobota - 05.02.

17:00 Za + Jana.

17:00 O Boże błogosławieństwo dla Amandy z ok. 30 rocznicy urodzin oraz dla całej rodziny.

V Niedziela zwykła - 06.02.2022r.

9:00 Za ++ rodziców Różę i Eugeniusza, zmarłych dziadków z obojga stron.

9:00 Za + Jana.

11:00 Za + Marzenę Kotowską.

Kadyny


Prowadzimy do Pana od ponad 800 lat.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.


Nasze otoczenie

Nasz klasztor położony jest na Górze Klasztornej na skraju rezerwatu Kadyński Las na terenie Wysoczyzny Elblądzkiej. Jest to obszar o powierzchni około 380 km kwadratowych z najwyższym szczytem – „Maślana Góra” (197 m n.p.m.). Strefa krawędziowa ma charakter klifowy, posiada wzgórza morenowe i dynamiczne formy erozyjne, które składają się na głęboko wcięte jary ze strumieniami spływającymi do Zalewu Wiślanego. Głębokość dolin początkowo niewielka, zwiększa się bardzo szybko i wynosi w krańcowych momentach od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów.

Rezerwat Kadyński Las

Rezerwat Kadyński Las został utworzony w 1972 roku i ma powierzchnię 8,11 ha. Stanowi cenny przykład parkowo – leśnego obiektu chronionego, silnie powiązanego z naturalnymi układami leśnymi. Łączy w sobie cechy naturalnych zbiorowisk leśnych oraz powstałego przed laty założenia parkowego o charakterze angielskim. W rezerwacie stwierdzono występowanie 91 gatunków roślin, w tym 23 gatunków drzew i krzewów.


logo Dom Zakonny w Kadynach  
witamy!