Czwarta Piesza Pielgrzymka Pokoju

Drodzy Pielgrzymi Czciciele św. Antoniego 

Pragniemy każdego z Was zaprosić dniach 9-16 czerwca 2024r, na Pielgrzymkę Pokoju, aby przemierzając szlak Pomorskiej Drogi św. Jakuba z Oliwy do Kadyn oraz uczestnicząc w rekolekcjach i odpuście ku czci św. Antoniego, modlić się o POKÓJ.

Czwarta Piesza Pielgrzymka Pokoju

Czytaj dalej

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich

Czytaj dalej

Dekret w sprawie ustanowienia Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Kadynach

Czytaj dalej

Papież ogłasza „Rok Świętego Józefa”

Z okazji przypadającej 150 rocznicy ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego, papież Franciszek ogłosił od 8 grudnia 2020 do 8 grudnia 2021 roku specjalny „Rok” poświęcony Opiekunowi Jezusa.

Czytaj dalej

42 miliony dzieci rocznie ginie w wyniku aborcji

Fragment artykułu, który ukazał się w Katolickim Dwumiesięczniku Ewangelizacyjnym: "MIŁUJCIE SIĘ" nr 3 - 2021.

Źródło: Katolicki Dwumiesięcznik Ewangelizacyjny MIŁUJCIE SIĘ

Technologia USG pozwoliła w 1973 r. po raz pierwszy oglądać obraz z wnętrza macicy podczas przeprowadzania aborcji. To co zobaczył wtedy Bernard Nathanson, wstrząsnęło nim do głębi. Nie miał już żadnych wątpliwości - aborcja jest morderstwem dziecka.

Czytaj dalej

Prowadzimy do Pana od ponad 800 lat.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.


Nasze otoczenie

Nasz klasztor położony jest na Górze Klasztornej na skraju rezerwatu Kadyński Las na terenie Wysoczyzny Elblądzkiej. Jest to obszar o powierzchni około 380 km kwadratowych z najwyższym szczytem – „Maślana Góra” (197 m n.p.m.). Strefa krawędziowa ma charakter klifowy, posiada wzgórza morenowe i dynamiczne formy erozyjne, które składają się na głęboko wcięte jary ze strumieniami spływającymi do Zalewu Wiślanego. Głębokość dolin początkowo niewielka, zwiększa się bardzo szybko i wynosi w krańcowych momentach od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 metrów.

Rezerwat Kadyński Las

Rezerwat Kadyński Las został utworzony w 1972 roku i ma powierzchnię 8,11 ha. Stanowi cenny przykład parkowo – leśnego obiektu chronionego, silnie powiązanego z naturalnymi układami leśnymi. Łączy w sobie cechy naturalnych zbiorowisk leśnych oraz powstałego przed laty założenia parkowego o charakterze angielskim. W rezerwacie stwierdzono występowanie 91 gatunków roślin, w tym 23 gatunków drzew i krzewów.


logo Dom Zakonny w Kadynach  
witamy!